Veseli smo bili obiska župana Občine Ig Zlatka Usenika, župana Občine Škofljica Primoža Cimermana, direktorja JZ KP Ljubljansko Barje Janeza Kastelica ter podžupana Občine Brezovica marka Čudna in podžupanje Občine Ig Zuhre Jovanovič ter drugih gostov, predvsem pa številnih obiskovalcev, ki so skupaj z nami postali, vsaj za en dan, koliščarji.
Organiziranih je bilo več zanimivih delavnic, v katerih so uživali otroci in odrasli. Delavnice smo razdelili v tri sklope: arheološko izkustvene, naravoslovne in ustvarjalne delavnice.
Arheološko izkustvenih delavnic je bilo 10. Pod vodstvom arheologinje Peterle Udovič (Arheoved) so spoznali poklic arheologa, v peskovniku pa 'izkopavali' najdbe, jih očistili, sestavili in zlepili. Marjeta Malešič(DFG) je vodila osrednjo delavnico Koliščarska hiša, kjer so udeleženci pomagali zgraditi čisto pravo, le pomanjšano koliščarsko hišo na kolih. Seveda le iz naravnih materialov. Izdelovali pa so tudi miniaturne hiške in ves dan je bila delavnica polna navdušencev, majhnih in velikih. Predstavniki Občine Ig so na stojnici predstavljali novo pridobitev za ižanski turizem Morostig. Obiščite razstavo v hiši, oglejte si tematsko pot in doživite kolišče v naravni velikosti. Naši prijatelji iz Avstrije (Kurathorium Pfahlbauten, Dunaj), s katerimi že več let sodelujemo, so predstavili kolišča v Avstriji, ki sodijo pod zaščito Unesca, še posebej nam najbližje kolišče v Hodišah. Predstavili so replike prazgodovinskih orodij in za otroke pripravili pobarvanko. Kot vsako leto so bili navdušeni nad prireditvijo in so obljubili sodelovanje tudi vnaprej. Predstavniki Mestnega muzeja Ljubljana so tudi tokrat predstavljali najpomembnejšo najdbo, ki jo hranijo v muzeju 5150 let staro koliščarsko kolo z osjo, ki ga je odkril arheolog dr. Anton Velušček. Obiskovalci so se preizkusili v sestavljanju kolesa. Lojze Sever (Art-Les) z ekipo je tudi tokrat pripravil lesene gradnike iz katerih so obiskovalci sestavili čisto pravi koliščarski voz, malo mlajši pa leseno koliščarsko sekiro. Marjan Čučkin s Klanca na Škofljici pa je razložili kako jim je uspelo poustvariti koliščarsko kolo in s katerimi izzivi so bili soočeni. V Koliščarski kuhinji (DFG) so si zamesili in si nad žerjavico spekli koliščarski kruhek. Na ražnju se je vrtelo mesa in ribe. Z Jožico Korenjak, rokodelsko mojstrico so iz gline izdelovali posode ter druge drobne predmete. Na delavnici Osnovne šole Ig so prepletali… Na ogled pa so bile tudi makete koliščarskih naselij, ki so jih delali otroci v času epidemije kovid in kasneje.
Naravoslovnih delavnic je bilo 7. Na geološki delavnici so odkrivali skrivnosti zavite hiše na eni nogi (Oddelek za geologijo, NFT), kako in po čem se polžje hišice med seboj ločijo in kaj je polžarica? Geologi so predstavili svet fosilnih in recentnih hišic polžev, predstavili fosilne primerki, ki so del njihove geološke zbirke in ki je ena najpomembnejših naravoslovnih zbirk v državi. Biologinja društva Lutra je obiskovalcem predstavila vse o naših največjih sladkovodnih sesalcih - bobru in vidri ter pomenu varovanju njunih življenjskih okolij. Čebelarsko društvo Ig je predstavilo bivališča čebel in tradicijo poslikave panjskih končnic in otroci so poslikali svoje panjske končnice. S predstavniki Krajinskega parka Ljubljansko barje smo spoznavali naravo krajinskega parka Ljubljansko barje, izdelovali so kolaž in hiško za žuželke. Družina Skubic iz sosednje občine Škofljica je predstavila lan, ki so ga poznali in uporabljali že koliščarji. Prikazali so postopek trenja, predenja in tkanja lanu. LD Ig oz. lovec Andrej Ciber je pripravil domiselno razstavo lovnih živali ob glavnem prizorišču, na katerem se je odvijal zanimiv program.
Bilo je tudi več ustvarjalnih delavnic in iger. V literarni delavnici (DFG), ki jo je vodila etnologinja in slovenistka Marjeta Žebovec so si obiskovalci izbrali koliščarsko ime. Za navdih so jim bila imena junakov Jalnovih Bobrov. Tekmovali so tudi v kvizu. CUDV Draga deluje v neposredni bližini prizorišča Koliščarskega dne in predstavili so nam nekatere njihove domače živali (ponija). Potekala je tudi delavnica za otroke in prodaja njihovih ročno narejenih izdelkov. Z DPM Lavrica so si otroci spletli zapestnico za na roko ali gleženj. Z okro in drugimi barvami pa so predstavnice Arheoveda obiskovalcem poslikale kožo s koliščarskimi motivi.
V lokostrelski delavnici (DFG) so si udeleženci izdelali lok in se pomerili v streljanju v tarčo. Točke so se upoštevale pri igri Lov na belega bobra, kjer so se ekipa podale na pot čez drn in strn, poiskali skrite namige in odgovorile na vprašanja. Kar 46 ekip je tekmovalo. V Jalnovih Bobrih beremo, da je Ostrorogi Jelen verjel, da ga beli bober varuje, zato ga nikoli ni pokončal. In ker ga je večkrat videl je verjel, da mu prinaša srečo. V Otroški delavnici (DFG) so otroci prisluhnili pravljičarki Poloni, ki jim je z lutkami zaigrala dve igrici iz knjige Sebastjana Preglja, ki je bil pred leti gost na Koliščarskem dnevu, z naslovom Deček Brin na domačem kolišču. Otroci so lahko barvali, lepili, izdelovali lutke, pa tudi malce počivali. Člani Likovne skupine DFG so slikali na prostem, ribiči Ribiške družine Smuč pa so lovili ribe. Ribolov je bil pomembna dejavnost koliščarjev. Iz Čebelarstvo Crnolić so predstavili čebelarjenja, možna pa je bila tudi degustacija in nakup medu.
Iskrena hvala vsem, ki ste sodelovali in kakorkoli pripomogli, da smo pripravili najbolj koliščarski dan v letu. Se vidimo prihodnje leto, ko bo potekal 11. Koliščarski dan, do takrat pa naše koliščarske aktivnosti spremljate na spletni strani Društva Fran Govekar Ig: www.drustvo-frangovekar.si ter spletni strani www.vdezelikoliscarjev.si in FB V deželi koliščarjev. Na glavnem odru smo prisluhnili arheologu dr. Antonu Veluščku. Zanimivosti Ljubljanskega barja je predstavila Maša Bratina, Morostig predstavniki Občine Ig in SAZU ter Unesco dediščino predstavniki JZ KP Ljubljansko barje. Za konec pa so člani gledaliških skupin odigrali nekaj prizorov iz Jalnovih Bobrov.
Seveda pri tako velikem dogodku poleg tistih, ki so pripravili in vodili delavnice, ne smemo pozabiti LPP Ljubljana, ki je omogočil 3 brezplačne vožnje avtobusa do Drage ter na tehnične ekipe: od reševalca iz vode (Društvo rečnih kapitanov), gasilcev PGD Kot, ekipe, ki je pripravljala in pospravljala prizorišče ter Ribiške družine Smuč, ki nam je prijazno odstopila prostor za izvedbo prireditve. Za gostinsko ponudbo so tokrat poskrbeli iz Gostišča Iški vintgar. Hvala tudi Janku Špelak, ki je prizorišče dogajanja polepšal z balami. Dogodek so finančno podprli: Občina Ig, KIG d.d., KP Ljubljansko barje, Občina Brezovica, Občina Škofljica, Turistična zveza Slovenije, MVA d.o.o., RM d.o.o., Janez Mencej s.p., POP TV, Argeta in drugi. Vsem iskrena hvala!
Iskrena hvala vsem, ki ste sodelovali in kakorkoli pripomogli, da smo pripravili najbolj koliščarski dan v letu. Se vidimo prihodnje leto, ko bo potekal 15. Koliščarski dan.