Majski Govekarjev večer je bil prvič v novem Domu kulture na Igu. Z nami so bili glasbeniki Glasbene šole Emil Adamič in ker je to velika zasedba smo gostovali v novi ižanski dvorani. Predstavil se je Otroški orkester Glasbene šole Emil Adamič, ki ga sestavljajo učenci iz vseh enot glasbene šole. V orkestru so pihala, trobila in tolkala, kar pomeni, da gre za pihalni orkester. Poleg enostavnih skladb, ki so odličen začetek za učence, ki šele vstopajo v svet skupinske glasbe, so zaigrali tudi zahtevnejše skladbe. Prisegajo na zabaven, zanimiv repertoar z znanimi napevi in skladbami. Mentorja sta Matej Rihter in Urban Knez, ki je tokrat tudi dirigiral. Predstavili so se s pisano paleto pesmi. Vse od klasičnih fanfar do jamajške ljudske v moderni priredbi. Manjkala ni niti Lady Gaga in znamenita skladba iz šestdesetiih I got you (I feel good). Navdušili so občinstvo in poželi zaslužen aplavz.
Osrednja gostja Govekarjevega večera je bila častna občanka, upokojena profesorica nemščine in francoščine gospa Mira Gantar, s katero je pogovor vodila Alenka Jeraj.
Gospa Mira Gantar se je rodila 5. maja 1941, ko se je že začela 2. sv. vojna. Mamo je do porodnišnice spremljal italijanski vojak, ker je morala tja v času policijske ure. Vojne se ne spominja, ker je bila premajhna, selitve ob koncu vojne pa se, saj so morali udobno stanovanje zapustiti zaradi potreb novih oblastnikov. Pod streho jih je vzela gospa Kraljič, takrat so mislili, da le začasno. Tam so ostali za stalno.
Oče, ki je bil zdravnik, je bil doma na Igu. Tukaj je živela njegova sestra, zato so radi prihajali na Ig, predvsem poleti na počitnice. Na počitnice so se peljali z vozom in preselili skoraj vse gospodinjstvo. Danes se sprašuje kje so vsi spali, saj je bila tetina hišica majhna, v njihovi družini pa sta bili, poleg staršev, še dve sestri in brat. Zelo rada je hodila v šolo, želela je postati učiteljica. Učiteljišče so ji odsvetovali, ker so za učitelje veljali posebni pogoji. Študirala jezike in postala profesorica nemščine in francoščine. Tako je po drugi poti prišla za kateder. Prva služba je bila gimnazija v Kočevju, kjer si je ustvarila družino in tam ostala kar enajst let. Medtem so si na Igu zgradili hišo in se priselil na Ig. Vključila se je v delo za župnijo. Postala je organistka in zborovodkinja župnijskega zbora. Kot organistka se je preizkusila že v študentskih letih, ko je nadomeščala organista, ki je bil pri vojakih. Po prestani bolezni se je upokojila in po nekaj letih postala še zborovodkinja Mešanega zbora Društva upokojencev Ig. Njeno nesebično delo ni ostalo neopaženo in postala je častna občanka občine Ig. Gospa je še vedno dejavna. Ob izdaji romana Padar Žajbelj je pripravila odličen nagovor. Pogovor je je Alenka zaključila: »Draga gospa Mira. Hvala, da ste svoje spomine delili z nami in nam prikazalo življenje na ižanskem pred mnogimi leti. Hvala za vse, kar ste naredili za nas Ižance. Želimo vam še veliko zdravja in optimizma ter čim več mirnih dni«.
Vlada je letošnje leto razglasila za Plečnikovo leto in na hitro smo se sprehodili skozi njegovo življenje, saj so letos članice in člani Likovne skupine Društva Fran Govekar Ig ustvarjali na temo arhitekt Jože Plečnik.
Razstava, je na ogled v Knjižnici Ig. Razstavljajo Julijana Peršič, Milan Zgonc, Ivanka Demšar, Zdenka Vinšek, Irena Brovet Zupančič, Irena Gašparič, Minka Žagar, Zmago Werbole, Marija Franinovič, Zvezdana Sabotič in Vlasta Krapež.
Tončka Jeraj