Pred desetletji je na Igu delovalo zelo aktivno kulturno umetniško društvo. Nato je dejavnost zamrla. Leta 1991, v času rojstva naše Slovenije, pa se je zbralo nekaj mladih - igralci, ki so marca 1992 v OŠ Ig zaigrali komedijo Picko in Packo. Gledališka skupina se je takrat imenovala Martinov gaj, saj se je aktivnost začela v okviru župnije sv. Martina na Igu. Že jeseni so se organizirali kot Kulturno umetniško društvo Ig, kasneje pa ga poimenovali po pisatelju Franu Govekarju.
Prvotna aktivnost društva je bila predvsem ljubiteljska kultura, glavni dejavnosti pa petje in gledališko ustvarjanje. V društvu delujejo kar trije zbori (MPZ, ŽPZ Perunike in Borovničke). Z leti so se ustanavljale različne skupine: dve gledališki (mladinska in odrasla), literarno-glasbena, lutkovna, likovna in Turistično raziskovalna. Prav v okviru turistične skupine so svoje mesto v naši dejavnosti našli nekdanji prebivalci ljubljanskega barja - koliščarji.
Ponosni smo na dediščino, katere varuhi smo in ki ni le dediščina Iga in Slovenije, pač pa se kiti z nazivom svetovna dediščina. Tako že 20 let organiziramo predavanja Barje ali te poznam, kolesarjenja, koliščarske tabore ter tradicionalni koliščarski dan. Leta 2010 smo odprli prvo razstavo, ki je posvečena izključno koliščarjem in v teh letih jo je obiskalo 20.000 obiskovalcev. Veseli smo, da se Ig s projektom MorostIg razvija v turistično občino. Gotovo smo k temu s svojo dejavnostjo pomagali tudi mi.
Danes nas je v društvu več kot 100. Nekateri so zraven od začetka, nekateri čisto na novo. Mnoge, ki so bili nekdaj z nami je življenjska pot zanesla v druge kraje in ne delujejo več v društvu, so pa v njegovi zgodovini pustili svoj pečat. Nekateri so za vedno odšli in radi se jih spominjamo. Veselimo se vseh tistih, ki se nam bodo še pridružili, kajti idej in načrtov je še veliko. Sodelovanje v društvu zahteva mnogo odrekanja, disciplino in pripravljenost za delo v skupini. Tako delovanje daje energijo, prinaša nova spoznanja in prijateljstva. V teh desetletjih smo se navezali drug na drugega in se družimo tudi kadar ni vaj in nastopov. Imamo namreč skupne spomine na prijetne, nepredvidljive in vesele trenutke na odru. Postali smo prijatelji.
Vsa leta naše delo finančno in moralno podpirajo župan in občinski svetniki.
Na Akademiji smo se vsem obiskovalcem in podpornikom naših dogodkov zahvalili tako kot najbolje znamo, s slikami, pesmijo in igro. Naši lutkarji in igralci Mladinske gledališke skupine so se predstavili s premierama v petek, vsi ostali so na oder stopili v soboto.
Prva pobuda za ustanovitev MPZ se je porodila 28. septembra 1984 med delavci takratnega podjetja Mizarstvo Ig. Akcija je stekla zelo hitro in že 2. novembra istega leta je bil ustanovni sestanek. Vodenje zbora je prevzel Anton Glavan, učitelj na OŠ Ig, danes že pokojni. Zbor je uspešno vodil polnih 16 let. Zbor sledi tradiciji prejšnjih let in se aktivno udeležuje vseh nastopov in proslav v občini Ig, revij pevskih zborov v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, gostuje med Slovenci doma in po svetu. Vsako leto pripravijo letni koncert. Ob 25. in 30. letnici delovanja je Moški pevski zbor Ig dobil priznanje Občine Ig. Zbor vodi Mirko Merzel.
Ženski pevski zbor PERUNIKE letos praznuje 25-letnico delovanja. V času pandemije se je število pevk nekoliko zmanjšalo, a se trudijo pridobiti nove, predvsem mlajše pevke. Če rade prepevate, povabljene v Ženski pevski zbor Perunike. Poleg ljudske glasbe prepevajo vse žanre zborovskega petja, tudi zahtevnejše glasbene zvrsti kot so sakralna glasba, muzikal, gospel, skladbe mlajših slovenskih in tujih skladateljev ter priredbe domače in tuje popularne glasbe. V preteklosti so poleg nastopov v domači občini gostovali širom Slovenije. Pot jih je nekajkrat zanesla tudi na tuje: v Salzburg, Globasnico, Repentabor in Bruselj. Že organiziran nastop v Pragi jim je preprečila pandemija. Morda se tja podajo letos, ko praznujejo 25 let skupnega prepevanja. Nekatere pevke so v zboru že od začetka. Zbor vodi zborovodkinja Brigita Gregorčič Lenarčič.
Skupina BOROVNIČKE deluje od leta 2003. Letos praznujejo 20-letnico delovanja. Borovničke rade prepevajo domače in tuje skladbe, ljudske in umetne, zelo blizu so jim popevke domačih in tujih avtorjev. Sodelujejo na različnih prireditvah doma, v okolici in tudi čez mejo. Prepevajo na porokah in drugih osebnih praznovanjih. S skupino pogosto sodeluje kitarist Primož Kristan. Večje koncerte popestrijo z gostujočimi glasbeniki. Borovničke od začetka vodi profesorica glasbe Nadja Janežič.
LIKOVNA SKUPINA je prva leta združevala likovnike, fotografe in filmarje. V skupino so vključeni pretežno ljubiteljski ustvarjalci. Zadnjih deset let se skupina druži enkrat tedensko, ustvarja, izmenjuje izkušnje in znanja, ki jih pridobe na raznih tečajih in seminarjih. Člani so občasno pripravljali scene za dramske skupine ali snemali kulturne dogodke, večkrat letno pripravijo tematske razstave, enkrat letno pregledno. Prispevajo tudi ilustracije za pesniške zbirke in druge knjige, ki smo jih izdali v okviru društva. Vodja skupine je Anita Indihar Dimic. V skupini je trenutno 16 članov, ki so aktivni in uspešni tudi v drugih društvih izven naše občine. Večina slikark in slikarjev ustvarja v realistični maniri v različnih tehnikah krajino, arhitekturo, tihožitja, figuraliko. Skoraj vsako leto slikajo barjansko krajino, ižanske arhitekturne znamenitosti ali koliščarske motive.
Fran Govekar se je rodil 9. decembra 1871 na Igu pri Ljubljani kot sin znanega učitelja in pedagoškega delavca Franceta Govekarja, učitelja na Igu. Je avtor prvega naturalističnega romana V krvi. Bil je ravnatelj Drame v Ljubljani ter urednik Slovana in drugih revij.
Franc Kramar se je rodil 27. septembra 1890 v Mateni. Leta 1906 se je začel uresničevati velikopotezni načrt za zbiranje ljudskega pesemskega izročila po vseh deželah takratne Avstrije. Med najbolj vestnimi zapisovalci je bil Franc Kramar, ki je s kolesom, z vlakom in peš prekrižaril Slovenijo po dolgem in počez in od leta 1908 do junija 1914 zapisal 4740 ljudskih pesmi. Začel je v domačem okolju, na Ižanskem, kjer je po lastni izjavi zapisal kakih 800 pesmi. Iz prvega Kramarjevega pisma Štreklju z dne 4. septembra 1911 lahko razberemo veliko vnemo, s katero je, tedaj enaindvajsetletni Franc Kramar zbiral ljudske pesmi. Iz Kramarjeve zbirke narodnih pesmi je bilo 69 objavljenih v Štrekljevi zbirki Slovenske narodne pesmi in v raznih časopisih. Ena izmed zapisanih je tudi pesem Mlada Nežika, ki jo zapoje Nadja Janežič. Prisluhnemo pa tudi šaljivim zgodbicam, ki jih je Kramar zapisal v Ižanskem narečju.
Lani smo v okviru društva in s pomočjo Občine Ig izdali Govekarjev roman Padar Žajbelj, pred nekaj dnevi pa je izšla knjiga Pripovedke izpod Krima in Mokrca. V njej so pripovedke, ki sta jih zapisala nekdanji učitelj v Tomišlju Ivo Trošt in Fran Govekar.
30 let je minilo hitro. Še naprej se bomo trudili za vas. Hvala ker nas spremljate. Veliko smeha, zabave, glasbe in ustvarjalnosti vam želimo z nami.