Ko smo se v času nastanka samostojne Slovenije zbrali »kulturniki« na Igu in se odločili, da obudimo Kulturno umetniško društvo Ig, si nismo mislili, da bo naša pot tako uspešna in da bo tako dolgo trajala. Začeli smo skromno, z zborom, Likovno in Gledališko skupino, kasneje pa se je naša dejavnost razširila na področje glasbe, literature, lutk in turizma. Danes v društvu deluje preko 100 prostovoljcev v različnih skupinah: Lutkovna, Mladinska in Odrasla gledališka skupina Pod odrom, Likovna, Literarna, Moški pevski zbor Ig, Ženski pevski zbor Perunike, Skupina Borovničke ter Turistično raziskovalna skupina.
Vse skupine aktivno delujejo, v zadnjem desetletju pa smo, v okviru Turistično raziskovalne skupine veliko pozornosti namenili kulturi koliščarjev, zaradi katerih je naša občina oz. ižanska kolišča na seznamu svetovne kulturne dediščine pri Unescu. Z namenom predstavitve obdobja koliščarjev smo izvedli več projektov: Barje, ali te poznam in V deželi koliščarjev, za katerega smo prejeli celo priznanje za inovativen projekt. S pomočjo sredstev EU smo uredili stalno razstavo o življenju koliščarjev in tradicionalno organiziramo Koliščarski dan, ki vsako leto privabi preko 1000 obiskovalcev. Uredili smo razstavo Koliščarji z Velikega jezera, ki jo obiskujejo šole in društva. Organiziramo vodenja po razstavah, Igu in barju in se predstavljamo na različnih sejmih in turističnih prireditvah v bližnji in daljni okolici.
Društvo Fran Govekar Ig je bilo tudi organizator 10 - ih Podkrimskih pustnih karnevalov.
Za začetek društva štejemo uprizoritev gledališke predstave Picko in Packo 27. marca 1992.
V letu 2001, ko smo obeleževali 140. obletnico rojstva Frana Govekarja, smo društvo poimenovali po njem. Njegov oče, France Govekar je prišel iz Idrije za nadučitelja na ižanski šoli. Tu je spoznal hči graščinskega oskrbnika Marijo Minatti, s katero se je poročil in eden izmed otrok, rojenih na Igu, v učiteljskem stanovanju v stari šoli, kjer je danes sedež občine, je bil tudi Fran.
Fran Govekar je bil pisatelj, dramatik in magistralni svetnik. Je tudi avtor prvega slovenskega naturalističnega romana V krvi. V zadnjih letih smo pripravili razstavo o življenju in delu Frana Govekarja. Pridobili smo veliko originalnih Govekarjevih stvari; pisem, družinskih dokumentov, fotografij,.... Ob zaključku Govekarjevega leta smo na stari šoli odkrili spominsko ploščo. V naslednjem letu, ko Društvo Fran Govekar praznuje 30 let delovanja pa bomo izdali Govekarjev še neobjavljen roman Padar Žajbelj, s podnaslovom Kronika vas na Ižanskem. Za osnovo je vzel šolsko kroniko, ki jo je pisal njegov oče France Govekar, nadučitelj v ižanski šoli. Na podlagi le te, je Govekar napisal kroniko Govekarjev in Minattijev, katere delno vsebino zasledimo tudi v romanu. V romanu je tako opisal življenje na Igu in v njegovi okolici pred približno 150 leti in prikazal utrip življenja na vasi. Roman je izhajal kot podlistek v Slovencu, ni pa še izšel kot samostojna publikacija.
Decembra, ko bomo praznovali 150-letnico njegovega rojstva (rodil se je 9. decembra 1871), bomo roman izdali, v nakladi 500 izvodov. Roman bo prvič objavljen v celoti in gre za pomemben prispevek k ohranjanju in promoviranju slovenske kulture. Delo pa je pomembno in zanimivo predvsem za naše občane, saj opisuje življenje na Ižanskem. Liki so vzeti iz naše zgodovine in starejši bralci se jih bodo gotovo spomnili, vsaj po pripovedovanju svoji staršev. Naročila za roman sprejemamo že sedaj.
Prireditev, na kateri bomo predstavili roman padar Žajbelj smo načrtovali v decembru, a kaže, da to še ne bo možno v novi Kulturni dvorani Ig, tako da bomo izvedbo prireditve prestavili na januar 2022, ko bomo začeli praznično Govekarjevo leto. Praznovali bomo namreč 30 letnico delovanja. Za ta visok jubilej pripravljamo več dogodkov, na katere vas bomo pravočasno povabili in bomo veseli, če boste praznovali z nami. Praznovali bomo kar celo leto 2022.
Preko 100 članic in članov se že trideset let trudi, da bi bilo življenje v naši občini pestro in kulturno ter turistično obarvano, kar nam omogočajo naša zgodovina in naravne ter kulturne danosti. Hvala vam za podporo našim aktivnostim, ki jo izkazujete z obiskom naših prireditev. Vabljeni, da ste z nami tudi v prihodnje, mi pa obljubimo, da vas bomo še naprej razveseljevali.